Vybavení nádrže

 

Vzhledem k tomu, že krevetky přeci jen nejsou rybičky, musíme jim nádrže přizpůsobit. Zaprvé potřebujete samozřejmě akvárko (to je překvapení). Především chci nyní upozornit, že platí čím větší akvárko, tím biologicky stabilnější a krevetky nesnášejí nestabilitu a nerovnováhu. Mně se osvědčilo 60 l. akva, ale někteří chovatelé udávají spíše nejlépe kolem 100 l. V obchodech můžete nalézt také tzv. Nano cube - většinou přibližně 12 l. Tyto akvária jsou však podle mého názoru zbytečně předražená a daleko více se vyplatí větší než 30 l. Toto je ovšem můj názor a znám spoustu lidí, kteří bezproblémově chovají k. i v Nano cubech. Zpočátku prostě nejlépe velké akva.

    Akvárium umístíme v rohu místnosti, nejlépe tam, kde nedopadá téměř žádné sluneční světlo.

 

FILTRACE: 

Preferuji vzduchovací filtr (biologický nebo také molitanový) malé velikosti, jelikož naprosto vyhovuje nárokům krevetek i rybiček chovaných s nimi. Dávejte si pozor na příliš silné filtry. Nedoporučuji mechanickou filtraci, pokud akvárko nemá okolo 150 l. Jsou totiž příliš "přesílené" a navíc upřímně - pokud filtr utáhne 300 l. za hodinu, jak může být doporučován do 60 l. akva? To snad jedině pro takové nečistotné ryby, jako např. závojnatky. Tímto způsobem mne zklamala i Sera, která ve svých pláncích nesmyslně doporučuje do 60 l. Serafil 60 o výkonu cca 320 l / h... 

    Jsou tu také další možnosti, jako např. tzv. hladinové mini filtry - ale můžete je nalézt o pod jiným názvem, nevím přesně, jak se jim říká. Je to typ filtru, který lze umístit na úplný vrchol akvarijní stěny a voda vlastně není vypouštěna uvnitř, ale vytváří dalo by se říci, že se vytváří mini - vodopád. Nevím, jestli z mého popisu lze pochopit, o co se jedná, takže jen co získám informace, doplním tohle info správným názvem (pokud už takový není =) )

   Poté je dalším řešením filtrace pro želvy, ovšem o těchto věcech se raději informujte v akvaristice, nemám s tím žádné zkušenosti, jen jsem se to kdysi dočetl na internetu, takže za tuto informaci neručím. Nejjednodušší a nejspolehlivější je zkrátka obyčejný molitanový filtr - ještě také musím dodat, že nejlevnější.  

Výjimku tvoří filtrující krevetky, které určitě silnějšími filtry nepohrdnou, ale každopádně u mechanických nepřekračovat velikost akvária, už tak je odpovídající filtr podle popisu příliš silný. 

 

DNO (substrát):

Preferuji štěrk o velikosti 0,5 mm, zároveň se mi také osvědčila čedičová drť velká přibližně 0,5 cm - někteří chovatelé by se mnou možná nesouhlasili, ale krevetky - obzvlášť ty malé si v ní rády prolézají a navíc malé kamínky často osidlují mikroorganismy, na kterým si k. rády pochutnají. Mimča bez problémů, do škvírek mi ještě žádné nezapadlo.

     Vrstva substrátu by měla být buďto tenká nebo naopak tlustší, nic mezi tím. Pokud je tenší, krevetky se dostanou k detritu, který s chutí požírají, pokud je vyšší (preferuji tuto variantu), lépe Vám porostou rostlinky, které jsou do krevetkária velkým přínosem.

     Krevetky je prý možné chovat úplně bez substrátu - nevím, nezkoušel jsem a nevěřím, že by v takovémto prostředí byly spokojené. 

 

ROSTLINSTVO:

V žádné nádrži by každopádně neměl chybět jávský mech. Krevetky ho naprosto zbožňují. Dále pak s chutí prolézají Sagittarie a Vallisnerie.

Velkou výhodou je pak mechová koule. Vybíráme spíše jemnolisté rostlinky. Já používám tyto rostlinky nejraději:

Vesicularia dubyana (jávský mech), Echinorodus, Vallisneria, Cladophora aegagropila (mechová koule), Sagittaria platyphylla a další jemnolisté rostlinky včetně spíše ozdobné Alternanthera reineckii (tu si oblíbily moje filtrující krevetky, moc rády se na ní zavěšují hlavou dolů a roztáhnou vějířky =) )

 

Jávský mech by měl být součásti každého krevetkária.

 

Ohledně hnojiv, většinou přidám jen při založení nového akvária, je to na Vás, musíte se ovšem smířit s tím, že při hnojení Vám budou bujit řasy - zelené ale nejsou na škodu. Jen mám jednu připomínku: vybírejte pouze KVALITNÍ hnojiva, krevetky jsou na chemii velmi háklivé, nejlépe vůbec nehnojit. Když už, tak alespoň vybírejte značku Sera / Tetra - občas se vyplatí si připlatit (tím nechci nikomu dělat reklamu =) )

    A kolik rostlinek? Rozhodně ne moc - tedy alespoň z výše uvedených, protože až na mechovou kouli + Alternanthery jsou schopny prorůst celé akvárium. Sagittarie jsem měl třikrát a teď, kdybych je trošku neprobíral, bych jich měl asi kolem patnácti.

   A které rostliny se ke krevetkám vysloveně nehodí? Těžko říct. Mohu jen doporučit, ačkoli jistá informace o nesnášenlivosti k 2 druhům rostlin tu přeci jenom je. Objevují se spekulace o tom, že poraněné kryptokoryny a anubiasy vypouští do vody jedovaté látky, které krevetky mohou i zahubit. Bohužel, tato informace nebyla nikdy prozkoumána do takové míry, abychom ji s klidným svědomím označili za fakt či jen hloupý výmysl. Ale proč riskovat? Já tedy ani jednu z těchto rostlinek v akva nemám, vždy je lepší se pojistit. A navíc - anubiasy mají spíše tvrdší listy.

    Do akvária můžeme přidat několik sušených listů mandlovníku mořského (často se doporučují listy, které si můžeme sehnat i nasušit sami, nevím, nezkoušel jsem, protože bych se trošku obával zavlečení nějakých neřádů =) ) Ty seženeme ve specializovaných akvaristikách. Krevetky je používají jako úkryty i jako vítaný zdroj potravy. Listí se postupně rozkládá a je stále snáze zpracovatelné pro krevety. Zároveň neznečišťuje vodu. Lístky pár dní před vložením do akvária dáme do kýble s vodou, aby nacucalo vodu a kleslo na dno.

 

DEKORACE:

Krevetky potřebují dostatek úkrytů, zvlášť pro období regenerace nového krunýře, Můžete poskytnout jeskyňky, kořeny, kameny apod. Podle mého názoru ovšem nejlepší úkryty tvoří sama příroda - pokud máte na jednom místě velkou koncentraci rostlin, je to ideální (to neznamená, že je zbytečné přidávat další skrýše). Samozřejmě je asi všem jasné, že rostlinky umístíme podle velikosti - tj. nejdelší jsou v zadní části akvária a naopak.


VODA:

Krevetky vždy upřednostňují měkkou vodu, ačkoli do jaké míry závisí na druhu. Příliš tvrdá voda se obvykle pozná podle nevýrazného zabarvení krevetek, ale je to subjektivní. Tak např. klasické Red cherry jsou tolerantní i k tvrdší vodě a N. Zhangjiajiensis var. Blue pearl (nepodařilo se mi doposud zjistit, jestli se správně píše Zhanghjiajiensis - na netu jsou obě varianty) se viditelně lépe vybarvují v měkké vodě. Pokud chcete krevetkám přilepšit, je tu několik způsobů, jak změkčit vodu:

1) Dešťovou vodu smícháme s vodovodní 

RIZIKA: Ačkoli je to málo pravděpodobné, je možné, že si s dešťovkou přivlečete do akvária nežádoucí tvory, kterých se už jen velmi obtížně zbavíte. Zároveň tu jsou i možné výhody, jako např. když se do akvária dostanou trepky, krevetky je s chutí požírají.

2) Sněhovou vodu smícháme s vodovodní

RIZIKA: Stejná jako u bodu 1, až na to, že sněhová voda je o něco bezpečnější. Vybíráme výhradně čistý sníh (převážně vrchní vrstva) např. na zahradě nebo na místech, kde nikdo nechodí - nikdy neberte sníh z chodníku, trávníku u chodníku apod. !

3) Osmotická voda

Můžeme ji nakoupit ve specializovaných akvaristikách, je poměrně lepší než destilovaná voda, protože narozdíl od ní obsahuje ještě nějaké užitečné látky. Zároveň existuje zařízení, se kterým si osmózu vytvoříte sami.

4) Destilovaná voda

Další řešení, ačkoli ne moc šťastné. Destilovaná voda je zbavena všech minerálů, proto bych ji moc nedoporučoval. Stejně jako osmózu ji smícháme s vodovodní vodou.

    Výběr už je na Vás. Nebo zkrátka měkkost vody neřešte - musíte ovšem počítat s tím, že ve tvrdší vodě se krevetky tak krásně nezbarví a i rostlinky v ní rostou lépe.

     Výměnu vody provádíme 1x týdně a vyměníme 15%. Já ještě do vody přidávám Tetra aqua safe, ačkoli to není nutné. Velkou výhodou je totiž chráněná sliznice ryb a také jistota, že ve vodě nebudou nežádoucí kovy. Tetra a Sera plánky však tuto situaci až zbytečně dramatizují - riziko je o hodně menší, než Vám předkládají.

 

     K odsávání vody z akvária vybíráme odkalovač o průměru hrdla asi 5 cm, kvůli značným výhodám, jako např. když se nám při odkalování nějak připlete malá krevetka pod odkalovač, jednoduše přiškrtíme prsty trubičku a krevetka rychle unikne - a zároveň nehrozí nebezpečí, že bychom jich nabrali více najednou. 

 

VZDUCHOVÁNÍ:

Podle mého názoru zbytečné. Na pováženou je to pouze tehdy, když náš filtr nevzduchuje a jen filtruje nebo v horkých letních měsících, kdy teplota akvária stoupá - z vody mizí kyslík a krevetky se mohou udusit. 

 

TOPÍTKO:

Vše závisí na místnosti, ve které máme akvárium. Krevetky snášejí teploty obvykle mezi 19 - 27°C. Ideální teplota je pak 24°C. Pokud klesne pod 20°C, je na místě topítko s termoregulací.