Řasožravost

Mnoho lidí si krevetky pořizuje především kvůli jejich schopnosti zbavit účinně akvárium řas. Jestliže mezi ně patříte i Vy, doporučuji krevetku Caridina multidentata (japonica), která má dokonce i přezdívku "kombajn". Obecně platí, že čím více uměle dokrmujete, tím méně zájmu krevetky projevují o řasu. O tomto tématu naleznete více v sekci: "Nároky krevetek". Hnědé řasy se zbavíme jednoduše tím, že budeme více svítit, navíc Otocinclus affinis tuto řasu s chutí požírá. Zelené řasy většina krevet baští bez problémů, ale potom tu jsou i černé ovce, sinice a ruduchy, které nejsou ani zdaleka tak nevinné, jako jejich příbuzní. 

 

Jak na ruduchy?

Nevím přesně. Nyní se pokouším zlikvidovat černou štětičkovou ruduchu, zatím neúspěšně (je na velmi malém místečku, takže možná brzy zmizí). Nedávno jsem vyměnil mechanický filtr za biologický, aby mi neděsil akvárium, tak snad to vyjde, protože ruduchy mají rády zvýšené proudění vody. Předpokládám, že právě toto bylo příčinou. Podle Sera plánků je požírají krevetky Caridina serrata (pod jiným názvem také Caridina cantonensis Crystal red / bee apod.)

 

Caridina serrata - 2 odlišné varianty - Caridina cantonensis sp. Tiger (první fotografie) a Caridina cantonensis Crystal red (druhá fotografie)    

 

 

SINICE:

- tzv. modrá řasa. Asi vůbec nejhorší řasa ze všech. Vlastně se ani nejedná o řasy, ale o bakterie. Boj proti sinici v akváriu bývá často velmi dlouhý a neúspěšný. Krevetky si sice občas na ní maličko smlsnou, ale to zdaleka nestačí k jejímu zničení - za jeden den se rozšíří o dvojnásobek toho, co krevetky zbaští. Jediná relativně efektivní krevetka je opět naše slavná "řasožravka" Caridina multidentata. Je tu ovšem pár dalších možností, jak se sinice zbavit. Především je to zatemnění akvária po dobu cca 4 dnů. Sinice pak rychle ustupuje, je ale velice pravděpodobné, že za 3 dny ji máte zpátky. Proto se doporučuje především dodržovat pravidelnou výměnu vody (více v sekci: "Vybavení nádrže") a pravidelně odstraňovat všechny nánosy sinice. Pokud budete vše dělat správně, možná zmizí. Nic ovšem není jisté. Nazývám sinici "hnusem nejhoršího kalibru". Na internetu si články často protiřečí, jako např: Sinici vyhovuje silnější proud vody X Sinici nesvědčí silnější proud vody. Nevím. Jestliže vůbec nic nezabralo a zkusili jste už všechno, konečné řešení můžete použít - antibiotika. Je nutností nechat si přesnou dávku odměřit ve specializované akvaristice. Po přidání antibiotik do vody (která mimochodem krevetkám neublíží - vyzkoušeno) bychom měli zatemnit akva opět na cca 4 dny. Sinice jako zázrakem zmizí, ale pozor! Před přidáním antibiotik odstraňte co nejvíce sinice mechanicky z akvária. Tuto "nouzovou brzdu" nepoužívejte příliš často, bakterie si proti antibiotikům mohou vytvořit protilátky a Vy už žádnou poslední možnost mít nebudete, sinice Vám může zahubit veškerý život v akváriu! (nehledě na to, jak odporně páchne)