Nároky krevetek

Pokusím se je uvést spíše stručně.

Teplota:    20 - 27 °C. (Ideální = 24 °C)

PH:          kolem 7 (neutrální)

Osvětlení: Svítit denně přibližně 10 hodin.

 

SVLÉKÁNÍ:

Problémy nastávají při nedostatku určitých živin. Doporučuji krevetky dokrmovat alespoň 1x týdně. Svlečku z akvária nikdy neodstraňujeme, je vítanou potravou krevetek.

 

KRMIT NEBO NEKRMIT?

Velké dilema. Pomůže nám, když si rozmyslíme, jestli si krevetky kupujeme pro zlikvidování řas nebo protože se nám líbí jejich pestré zbarvení (nebo se nám prostě jenom líbí :-) ) Dokrmované krevetky se krásně zbarvují, ale jakmile jim dáváme žrádlo, doslova se nám na řasy "vykašlou". Dobrým řešením je pak krmit např. 1x za 4 dny. Krevetky se totiž potom musí živit i něčím jiným. Dále za připomínku stojí, že ne všechny řasy jim zachutnají. Pokud krevety nedokrmujeme, musíme se přesvědčit, že v akváriu je dostatečné množství řas a pravidelně jej kontrolovat. Existují různá krmiva, já však jako vždy sázím na Seru, protože kuličky Sera shrimp naturals mohou obírat vějířky i moje filtrující krásky =).

 

KREVETKY + RYBIČKY - JDE TO DOHROMADY?

Na internetu se hodně často dočítáme, že každá rybka si ráda "slmsne" na mladých a krevetky se v přítomnosti rybiček schovávají. Je to jen poloviční pravda. Záleží na druhu rybiček. I obyčejné neonky dokáží vydrancovat celé krevetkárium, když jim tzv. rupne v bedně. Mně se osvědčily tyto druhy rybek:

 

Razborka bornejská   (Boraras brigittae)             (1. obrázek)

Neonka modrá          (Paracheirodon simulans) - Pozor na záměnu s Neonkou červenou! Neonka modrá je asi o 2 cm menší. (2. obrázek)

Razbora trpasličí       (Boraras maculatus)          (3. obrázek)

 

Tyhle rybky mi navíc ještě nikdy nesnědly malou krevetku. V jejich přítomnosti se krevetky vůbec neschovávají. Pokud chcete chovat krevety s většímy druhy ryb, je to na pováženou. Musíte si uvědomit, že o své chovy můžete přijít.

    Jako přísavky (ancistrus) si můžete místo nich pořídit Otocinclus affinis (Krunýřovec jednopruhý). Ancistrusové si občas rádi pochutnají na mladých, proto doporučuji tuto menší variantu, nikoli však méně účinnou.
    Živočichy do nádrže dáváme s časovým odstupem (např. rybky dáme do nádrže minimálně za 14 dní od vypušťění krevetek). Nejlépe však v tomto pořadí:

Otíci - Krevetky (krunýřovce s krevetkami můžeme dát do nádrže v jeden den oba) - Rybičky